GARİP BİLGİLER

Serebral Palsi beyin felci nedir?Nedenleri nelerdir?

 25 total views

Serebral Palsi beyin felci nedir? Nedenleri nelerdir? diye sorarsak, Serebral palsi (Cerebral Palsy) kas tonusunu, hareketini ve motor becerilerini etkileyen bir problemdir.

Vücudun amaçlı ve koordineli şekilde hareket etme kabiliyetine engel olur. Ayrıca solunum, mesane ve barsak kontrolü, yeme ve konuşma gibi motor becerileri ve kasları içeren diğer vücut fonksiyonlarını da etkileyebilir.

SP genellikle bir bebeğin doğumundan önce veya sırasında veya bir çocuğun hayatının ilk 3 ila 5 yıllarında meydana gelen beyin hasarından kaynaklanır. Beyin hasarı ayrıca görme, duyma ve öğrenme sorunları gibi başka sorunlara da yol açabilir.

Serebral Palsi beyin felci türleri:

spastik serebral palsi – sertlik ve hareket güçlüğü
diskinetik (atetoid) serebral palsi – kontrolsüz hareketlere neden olur
ataksik serebral palsi – derinlik ve denge algısı ile ilgili bazı sorunlara neden olur
CP’nin tedavisi yoktur, ancak çocuğun yaşam kalitesi ile düzelebilir:

ameliyatı içerebilecek tedavi
fizik tedavi , mesleki terapi ve konuşma terapisi dahil olmak üzere terapi
Çocukların dolaşıp başkalarıyla iletişim kurmasına yardımcı olacak özel donanım
Serebral palsi zamanla kötüleşmiyor.

SP Nedenleri Nelerdir?


Serebral Palsi beyin felci’nin Nedenleri nelerdir? CP’nin nedeni her zaman bilinmemektedir. Ancak, çoğu çocuk doğum öncesi veya erken bebeklik döneminde olduğu gibi bir çocuğun beyni hala gelişirken olur. Bunun nedeni şunlar olabilir:

Hamilelikte enfeksiyonlar


rahimde veya doğumdan sonra inme
tedavi edilmemiş sarılık (cildin ve gözlerin beyazlarının sararması)
genetik bozukluklar
annede hamilelik sırasında tıbbi sorunlar
Nadir durumlarda, CP bir çocuğun doğumunda bir şeyler ters gittiği için olur.

Prematüre bebekler (erken doğan bebekler) tam dönem bebeklerden daha fazla SP sahibi olma şansına sahiptir. Diğer düşük doğum ağırlıklı bebekleri ve ikizler ve üçüzler gibi çoklu doğumları yapın.

Bebeklik döneminde veya erken çocukluk döneminde beyin hasarı da CP’ye yol açabilir. Örneğin, bir bebek veya yürümeye başlayan çocuk aşağıdakilerden zarar görebilir:

kurşun zehirlenmesi
bakteriyel menenjit
beyine zayıf kan akışı
bebek olarak sallanmak ( sarsılmış bebek sendromu )
araba kazasında olmak


Nasıl Teşhis Edilir?


Erken doğmuş ya da beyin felci için risk altında bırakan sağlık sorunları olan bebekler durum belirtileri için izlenir. Doktorlar şunları arar:

gelişimsel gecikmeler , örneğin 4 aya kadar oyuncaklara ulaşmamak ya da 7 aya kadar oturmak gibi
kolları ve bacakları her zamanki gibi çekemeyen, yürüyemeyen veya hareket ettirememek gibi motor becerilerle ilgili sorunlar
koordinasyonsuz hareketler
çok sıkı veya çok kaybedilen kas tonusu
genellikle gittiği yaşın ötesinde kalan bebek refleksleri (palmar kavraması veya “yumruklarda eller” refleksi gibi)
CP Hangi Sorunlara Neden Olur?
CP’ye gelince bir dizi fiziksel ve bilişsel (öğrenme ve anlama yeteneği) engelli var. Bazı çocuklar hareket etmekte veya öğrenmekte zorlanırlar, bazıları ise öğrenmez. Beynin ne kadar hasar gördüğüne bağlı. Örneğin, hasar beynin sadece yürümeyi kontrol eden kısmını etkileyen kısmi olabilir. Ya da yürümeyi ve konuşmayı kontrol eden parçalar gibi daha geniş bir alanı etkileyebilir.

CP’ye neden olan beyin hasarı, diğer beyin fonksiyonlarını da etkileyebilir ve aşağıdaki gibi sorunlara yol açabilir:

görme bozukluğu veya körlük
işitme kaybı
gıda aspirasyonu (gıda veya sıvının akciğerlere emilmesi)
gastroözofageal reflü (tükürme)
konuşma problemleri ve / veya ses kaybı
diş çürüğü
uyku bozuklukları
osteoporoz (zayıf, kırılgan kemikler)
davranış problemleri
öğrenme özürleri
Nöbetler , konuşma ve iletişim sorunları ve öğrenme sorunları SP’li çocuklar arasında daha yaygındır. Birçoğunda devam eden tedaviye ihtiyaç duyan sorunlar ve tel veya tekerlekli sandalye gibi yardımcı cihazlar bulunabilir .

Nasıl Tedavi Edilir?


Serebral palsi beyin felci’ nin tedavisi yok. Ancak kaynaklar ve terapiler çocukların büyümesine ve en büyük potansiyelleriyle gelişmesine yardımcı olabilir.

SP teşhisi konulur konmaz bir çocuk hareket terapisine ve öğrenme, konuşma , işitme, sosyal ve duygusal gelişim gibi yardıma ihtiyacı olan diğer alanlara başlayabilir .

Tıp, çok fazla kas ağrısı ve sertliği olan çocuklara yardım eder. Ağız yoluyla ilaç alabilir veya derinin altına yerleştirilmiş bir pompadan (baklofen pompası) geçirebilirler.

Cerrahi, SP’li çocuklarda yaygın olan çıkık kalça ve skolyozun (kavisli omurga) düzeltilmesine yardımcı olabilir . Bacak destekleri yürüyüşe yardımcı olur.

Çocuklar kalsiyum , D vitamini ve fosfor yönünden yüksek diyetleri yiyerek kemik sağlığını iyileştirebilirler . Bu besinler kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olur. Doktorlar, diyetisyenler ve konuşma dili terapistleri, çocukların doğru besinleri yeterince almalarını sağlamak ve gerekirse diyetlerinde veya yemek zamanı rutinlerinde değişiklik önermek için ailelerle birlikte çalışabilir.

Başka ne bilmeliyim?


SP’li çocukların genellikle bakım için birçok farklı tıp uzmanını görmesi gerekir. Bu ekip doktorlar ve cerrahlar, hemşireler, terapistler, psikologlar, eğitimciler ve sosyal hizmet uzmanlarını içerebilir.

Birçok tıp uzmanına ihtiyaç duyulsa bile, birinci basamak doktoruna veya CP uzmanına sahip olmak hala önemlidir. Bu doktor çocuğunuzun rutin sağlık bakımı ile ilgilenecek ve ayrıca diğer doktorlarla bakımı koordine etmenize yardımcı olacaktır.

Nasıl yardım alabilirim?


Serebral palsili bir çocuğa bakmak bazen çok zor gelebilir. Sadece SP’li çocuklar evde çok fazla ilgilenmeye ihtiyaç duymaz, aynı zamanda birçok tıbbi randevuya ve tedaviye gitmeleri gerekir. Birisi “Yardım edebilir miyim?” Diye sorduğunda evet demekten korkmayın. Ailen ve arkadaşların gerçekten senin için orada olmak istiyor.

Daha az yalnız hissetmek ve aynı zorluklarla karşı karşıya kalan diğer insanlarla bağlantı kurmak için yerel veya çevrimiçi bir destek grubu bulun.

Serebral Palsi Türkiye https://www.tscv.org.tr/


Güçlü ve sağlıklı kalmak sadece sizin için değil, çocuğunuz ve aileniz için de iyidir.

Serebral palsi beyin felci ile yaşamak her çocuk için farklıdır. Çocuğunuzun hareket etmesine ve mümkün olduğunca öğrenmesine yardımcı olmak için, bir tedavi planı geliştirmek için bakım ekibinizle yakın çalışın. Sonra çocuğunuz büyüdükçe ve ihtiyaçları değiştikçe, planı gerektiği gibi ayarlayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Kapalı